Czym jest mur oporowy i jak go zbudować?

Mury można podzielić na kilka różnych rodzajów. Jednym z nich są mury oporowe, szeroko stosowane w budownictwie. Czym tak naprawdę są? Jaką spełniają funkcję? Z jakich materiałów można je wykonać? Jak je zbudować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas wpisie. Zapraszamy do lektury!

Definicja muru oporowego

Mur oporowy, według prawa budowlanego, jest oddzielną budowlą. Nie może być traktowany ani jako budynek, ani jako element małej architektury. Zwykle jest określany mianem ściany. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie osypywaniu się gruntu, zarówno naturalnych skarp, jak i sztucznych nasypów. Innymi słowy, mur oporowy podpiera uskoki naziomu gruntów rodzimych lub nasypowych.

Z czego wykonuje się mury oporowe?

Do budowy murów oporowych wykorzystuje się różne materiały. Jest to zależne między innymi od umiejscowienia muru, uwarunkowań terenu i własnych preferencji. My polecamy przede wszystkim betonowe ściany oporowe, zarówno zbrojone, jak i niezbrojone. Ich zaletą jest bardzo duża wytrzymałość i możliwość dopasowania kształtu podstawy do danego projektu (dostępne ściany w kształcie litery L oraz T). Co istotne, ściany oporowe wykonywane są na zamówienie, dzięki czemu są dokładnie dopasowane do ich późniejszego obciążenia. Gwarantuje to stabilność, bezpieczeństwo i trwałość gotowej konstrukcji.

Mury oporowe można zbudować też z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami, co zapewni estetyczny efekt wizualny. Kolor i rozmiar kamieni dobierany jest według własnych preferencji. Rzadziej stosowaną dziś metodą jest wykonanie muru oporowego z cegieł.

Jak zbudować mur oporowy?

Budowa muru oporowego przebiega wieloetapowo. Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu. Dalsze prace obejmują odpowiednie przygotowanie gruntu poprzez stworzenie warstw, m.in. ze żwiru, betonu oraz drenażu. Dopiero wtedy można ustawić ściany oporowe oraz wykonać zasypkę. Dla uzyskania pełnej trwałości muru zalecamy korzystanie z solidnych prefabrykatów betonowych oraz usług profesjonalnych firm budowlanych.