W dzisiejszych czasach gotowe betonowe schody prefabrykowane zyskują na popularności ze względu na swoją wygodę, trwałość i estetykę. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? I w jaki sposób wygląda montaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zalety prefabrykowanych schodów
Głównymi zaletami prefabrykowanych betonowych schodów jest dość duża swoboda formowania kształtu, precyzja i trwałość wykonania oraz szybkość montażu. Elementy są przygotowane w wytwórni, co eliminuje czasochłonne prace budowlane (przede wszystkim szalowanie) na miejscu oraz przestoje związane z dojrzewaniem beton. Wbudowany element jest praktycznie od razu gotowy do eksploatacji. Prefabrykowane schody to trwałe wykonane co gwarantuje długą żywotność konstrukcji. Beton jako jedyny materiał nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń wynikających z wymogów trwałości pożarowej.
Produkcja prefabrykatów odbywa się w kontrolowanych warunkach wytwórni, co pozwala uzyskać wysoką precyzję wykonania i jednolitą fakturę elementów. Możliwość produkcji indywidualnych form w połączeniu z dostępem do różnych wzorów, kształtów i wykończenia gotowych betonowych schodów pozwala dostosować je do preferencji estetycznych klienta i stylu architektonicznego budynku.
Sposób montażu prefabrykowanych schodów
Gotowe prefabrykowane schody są transportowane na miejsce budowy. W zależności od miejsca wbudowania elementów, w uzgodnieniu z generalnym wykonawcą, wytwórnia na etapie projektu lub realizacji obiektu podaje wytyczne dotyczące sposobu podparcia i łączenia prefabrykatów. Przy montażu praktycznie zawsze koniecznie jest korzystanie z dźwigów. Najczęściej stosowaną metodą jest tzw. „montaż z kół”. Oznacza to, że elementy są wbudowywane w budynek bezpośrednio z naczep samochodów transportowych. Pozwala to na ograniczenie do minimum pola odkładczego na budowie.