Montaż murów oporowych – wymagania i technologie

W przypadku realizacji inwestycji infrastrukturalnych wszelkiego typu  konstrukcje oporowe to niezwykle istotny element zagospodarowania terenu. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe, staramy się modelować powierzchnię, wykorzystując właściwości podłoża. Jednak gdy nachylenie terenu przekracza wartość naturalnego kąta spadku gruntu, musimy zastosować elementy, które potocznie nazywamy konstrukcjami oporowymi.

Wymagania dotyczące montażu prefabrykowanych murów oporowych

Montaż  murów oporowych to proces, który wymaga przestrzegania określonych norm i wytycznych. Największym determinantem jest sama infrastruktura (wynikające z niej ukształtowanie terenu oraz obciążenia) i oczekiwane zagospodarowanie terenu. Następnie niezwykle ważne jest rozpoznanie geologiczne terenu. Poziom wody gruntowej, nośność i układ poszczególnych warstw gruntu pozwolą rozpatrzyć możliwość zastosowania poszczególnych rodzajów konstrukcji oporowych.

Tam, gdzie naturalne ukształtowanie terenu nie spełni naszych oczekiwań, należy wybrać odpowiedni materiał do budowy konstrukcji oporowych – może to być beton, kamień naturalny lub bardziej skomplikowane rozwiązania techniczne (np. kotwy gruntowe). Najczęstszym rozwiązaniem są monolityczne lub prefabrykowane ściany oporowe.

W naszym artykule zajmiemy się szczegółowo montażem konstrukcji prefabrykowanych.

Na wstępie musimy ustalić głębokość posadowienia naszych elementów. Przy elementach do wysokości 1 metra zwykle wystarczy 50 cm, natomiast przy elementach o wyższych wysokościach wartość tę określa głębokość przemarzania gruntu lub też (przy dużych obciążeniach) projektant obiektu. W przypadku posadowienia ściany na głębokościach poniżej strefy przemarzania musimy pamiętać o zastosowaniu podbudowy z gruntów przepuszczalnych wodę.

Po wykonaniu wykopu na wymaganą głębokość  na pierwszym etapie niezbędne będzie przygotowanie podłoża pod samą ścianę. Odpowiednio zagęszczamy grunt i wykonujemy warstwę wyrównawczą grubości 10 centymetrów z betonu C12/15. Na tak zrealizowane podłoże montujemy prefabrykat. Prefabrykaty stabilizujemy stalowymi markami. W zależności od środowiska możemy ściany zabezpieczyć dodatkowo warstwą izolacji wodochronnej. W kolejnym etapie instalujemy za konstrukcją oporową drenaż. Tak docieramy do etapu zasypywania przestrzeni za i przed ścianą. Kolejne warstwy przepuszczalnego niespoistego gruntu wykonujemy warstwami nie grubszymi niż ok. 30 centymetrów. Należy zachować odległość urządzeń zagęszczających  od muru, wynoszącą co najmniej 1/3 wysokości elementu prefabrykowanego i nie mniej  50 cm. Zasypkę zagęszczamy i stopniowo docieramy do korony prefabrykatu od strony wyższego naziomu.