Zastosowanie prefabrykowanych słupów żelbetowych w budownictwie

Coraz częściej spotykamy się z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi konstrukcji wsporczych. W projektach preferowana jest możliwość różnorakiego kształtowania elementów konstrukcyjnych. Wymaga się, aby geometria elementów nośnych przybierała czasami skomplikowane kształty. Często takie, które wykluczają realizację na budowie. Odpowiedzią na te wyzwania są prefabrykowane elementy żelbetowe, a wśród nich słupy. Zdobywają one coraz większą popularność w branży budowlanej. Ich zastosowanie przynosi wiele korzyści, zarówno pod względem czasu realizacji inwestycji, jak i jakości wykonywanych konstrukcji. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniu prefabrykowanych słupów żelbetowych oraz ich wpływowi na współczesne budownictwo.

Zalety prefabrykowanych słupów żelbetowych

Prefabrykacja słupów wpływa na szybkość realizacji i precyzji wykonania. Podstawowymi zaletami tego rozwiązania jest połączenie kilku aspektów ważnych na budowie. Wysoka precyzja wykonania elementów pozwala na łatwy montaż oraz uzyskanie wysokiej estetyki często pozwalającej na rezygnacją lub znaczne ograniczenie prac wykończeniowych.  Duża wytrzymałość prefabrykatów pozwala na realizację zadań trudnych lub niemożliwych przy zastosowaniu tradycyjnych technik „na mokro”.  Przygotowanie elementów w warunkach zakładu prefabrykacji pozwala na prowadzenie montażu również w okresach roku, gdzie panują niedogodne warunki atmosferyczne. Natomiast montaż „z kół” pozwala na ograniczenie powierzchni magazynowej, co ma niebagatelne znaczenie w trakcie budowy w obszarach gęstej zabudowy. Kolejną zaletą jest wysoka wytrzymałość elementów w momencie wystąpienia pożaru. Praktyczne realizacje pokazują, że nie ma lepszego i tańszego sposobu na zabezpieczenie konstrukcji i spełnienie warunków przepisów prawa budowlanego.

Wpływ prefabrykowanych słupów żelbetowych na efektywność budowy

Generalnie można uznać, że czas potrzebny na realizację obiektu może być znacznie skrócony, co przekłada się na niższe koszty robocizny oraz wynajmu sprzętu. Dodatkowo użycie prefabrykowanych elementów żelbetowych minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą.  Oprócz tego, prefabrykowane słupy żelbetowe pozwalają na ograniczenie ilości odpadów powstających na placu budowy